Zespół GUMOWE SZEKLE powstał w pod koniec lat 80 XX wieku. Członkami zespołu byli instruktorzy i harcerze IV Harcerskiego Szczepu Środowiskowego Drużyn Wodnych w Słupcy w osobach: Robert Batorski, Dariusz Dolatowski, Piotr Górny, Sławomir Górczyński, Artur Gmachowski, Jacek Markowski, Artur Hałas. Powstanie zespołu było nieoderwalnie związane pomysłem, który zrodził się w naszych głowach czyli z zamiarem wzięcia udziału w Festiwalu Piosenki Żeglarskiej ZŁOTA SZEKLA w Koninie. Nasz pierwszy udział w tym festiwalu i kilka następnych były na tyle udane, że z każdego wracaliśmy do domu z nagrodami przyznanymi przez szacowne jury.
Po kilku latach przerwy w roku 1991 zespół reaktywował Marek Smuszkiewicz. Poza nim w zespole znaleźli się: Robert Batorski, Dariusz Dobersztyn, Mirosław Grzanka, Artur Hałas, Jacek Markowski i Andrzej Rydzewski. W tym składzie wystąpiliśmy w roku 1991 na Festiwalu Piosenki Żeglarskiej TRATWA w Katowicach zdobywając I miejsce oraz nagrodę publiczności. Zwycięstwo na Tratwie umożliwiło nam udział w Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Żeglarskiej SHANTIES w Krakowie w lutym w roku 1992 podczas, którego skład zespołu wzmocnił Jacek Kowalski. Tam otrzymaliśmy wyróżnienie.
Po tych wydarzeniach zespół przeszedł następne turbulencje, co zaowocowało nowym składem zespołu: Marek Smuszkiewicz (gitara, wokal, koncertina), Dariusz Dobersztyn (banjo, wokal), Mirosław Grzanka (skrzypce, wokal), Krzysztof Zajączkowski (gitara basowa), Radosław Ptaszyński (mandolina, wokal), Sławomir Badowski (akordeon), Andrzej Rydzewski (gitara, flażolet, wokal), Andrzej Głogowski (instrumenty perkusyjne). Warto wspomnieć również postać Bogdana Renkla - naszej dobrej zespołowej duszy, który był technicznym i nie tylko technicznym członkiem zespołu. W takim samym stałym składzie zespół funkcjonował do roku 1996, grając na wielu koncertach, festiwalach i imprezach takich jak: KOPYŚĆ w Białymstoku - 1994- III miejsce, WIATRAK w Świnoujściu - 1995- wyróżnienie, kilkakrotnie ZŁOTA SZEKLA - w Koninie, Bałtycki Festiwal Piosenki Morskiej w Gdyni - 1994.
Wraz z rozwojem artystycznym zespołu miał miejsce również szybki wzrost demograficzny w naszych rodzinach, co spowodowało podjęcie decyzji o przejściu na urlop wychowawczy na rzecz naszych dzieci, który trwał prawie 20 lat.
A dzisiaj? Dzisiaj gramy ponownie, dzisiaj gramy dla Was!